Blog

Nisan 18, 2019

AKİKA KURBANI KESİMİNDE NELERE DİKKAT EDİLİYOR?

adak adaklık

Akika kurbanı sayfamızda yurtdışında kurbanlıkların nasıl kesildiği ve dağıtıldığını öğrenebilir, Akika kurbanı kesmenin şart mı olduğu ya da ne zaman kesilmesi gerektiği sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz.

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) özellikle 9 yıllık insanı yardım tecrübesi ve güveniyle hayırsever bağışçıların emanet ettiği kurban bağışlarını Afrika, Asya ve Balkanlar’da keserek gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır. Akika kurbanı da İDDEF’in yıl boyunca bağış aldığı ve özellikle kıta, ülke ve bölgelere göre ciddi yetersiz beslenme oranının görüldüğü yerlerde kestiği kurbanlıktır. Yeni doğan evladınızın şükrü için kestiğiniz akika kurbanı Rabbimize karşı şükrümüzün bir ifadesidir. Siz de coğrafi olarak çok uzakta ama gönül olarak kalbimizde hissettiğimiz kardeşlik ikliminin neticesi olarak özellikle çocukların mutluluğuna vesile olabilirsiniz. Mazlum coğrafyadaki çocukların sağlıklı büyüyebilmesi, dünyaya gelen her yavrunun sağlıklı olması için etten gelecek proteine ihtiyaç duyduğunu unutmayalım.

Akika Kurbanı Nasıl Kesilir?

Bağışladığınız küçükbaş akika ya da büyükbaş akika hisse kurbanı yurtdışında hizmet verdiğimiz ülkelerde kesilmektedir. Özellikle Afrika ve Asya’da ciddi oranda yoksullukla mücadele eden aileler bulunmaktadır. Kurbanlık vasfını taşıyan küçükbaş ya da büyükbaş hisse kurbanlıklar titizlikle seçilip, bölgelere göre belirlenen kesim alanlarında İslami usul ve kaideler gözetilerek kesilir. Veteriner kontrolünün ardından dağıtım için parçalara ayrılan kurbanlık et, aracı kurum olmadan ilk elden mazlumlara ulaştırılır.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Akika kurbanının kendimizce veya bağış yoluyla kesilmesinin belirli bir vakti yoktur. Ancak kurbanın doğumdan sonraki günlerde ya da imkân bulunduğu bir anda kesilmesi uygundur. Yine çocuğunuzun ergenlik çağına ulaşmasından önce akika kurbanını kesmek sünnettir.

Akika Kurbanı Kimler Yiyemez?

Akika kurbanını kesen kişi ve ailesi dahil herkes yiyebilir. Elbette ki kurban kesmedeki amacımız yoksul kimselerin et yiyebilmesini sağlamak olduğu için kesilen kurbanı dağıttığımız gibi güvenilir kurumlar aracılığıyla yurtdışındaki ihtiyaç sahibi kardeşlerimize de ulaştırabiliriz. Siz de akika kurbanınızı eti bayramdan bayrama gören Afrika ve Asya’daki yoksullara teslim edilmek üzere İDDEF’e emanet edebilirsiniz.

Akika kurbanı sayfamızda yurtdışında kurbanlıkların nasıl kesildiği ve dağıtıldığını öğrenebilir, Akika kurbanı kesmenin şart mı olduğu ya da ne zaman kesilmesi gerektiği sorularının cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Akika Kurbanı Kimler Yiyemez?

İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF) özellikle 9 yıllık insanı yardım tecrübesi ve güveniyle hayırsever bağışçıların emanet ettiği kurban bağışlarını Afrika, Asya ve Balkanlar’da keserek gerçek ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır. Akika kurbanı da İDDEF’in yıl boyunca bağış aldığı ve özellikle kıta, ülke ve bölgelere göre ciddi yetersiz beslenme oranının görüldüğü yerlerde kestiği kurbanlıktır. Yeni doğan evladınızın şükrü için kestiğiniz akika kurbanı Rabbimize karşı şükrümüzün bir ifadesidir. Siz de coğrafi olarak çok uzakta ama gönül olarak kalbimizde hissettiğimiz kardeşlik ikliminin neticesi olarak özellikle çocukların mutluluğuna vesile olabilirsiniz. Mazlum coğrafyadaki çocukların sağlıklı büyüyebilmesi, dünyaya gelen her yavrunun sağlıklı olması için etten gelecek proteine ihtiyaç duyduğunu unutmayalım

Adaklık Kurban , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
About EGE GRAFIK